Wybieramy idealną ramkę na zdjęcia do prezentu!

Pamiątkowe fotografie to idealny pomysł na prezent dla bliskich. Okoliczności w skali roku nie brakuje, a tego rodzaju dekoracja w domu jet fantastycznym elementem wystroju. Decydując się na wręczenie zdjęć w charakterze prezentu warto również uwzględnić oprawę w postaci idealnie dobranej ramki. Spectrum możliwości jest tak naprawdę nieograniczone, a dostępne modele potrafią zachwycić najbardziej wybrednych klientów. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania ram na pamiątkowe zdjęcia?

Ponadczasowość antyram

Miłośnicy minimalizmu z całą pewnością w pierwszej kolejności wybiorą antyramy. Nic w tym jednak dziwnego. Unikatowość tego rodzaju oprawy na zdjęcia polega przede wszystkim na tym, że nie zakłóca nawet w najmniejszym stopniu zastanego wystroju wnętrz. Jednocześnie nie narzuca żadnego określonego stylu, zajmując się przede wszystkim tym, do czego została stworzona – ochroną zdjęcia przed działaniem czynników zewnętrznych. Antyramy to uniwersalna propozycja dla osób, które raczej preferują minimalistyczne rozwiązania. Prosta forma sprawdzi się w każdej przestrzeni. Warto jednak zwrócić uwagę na dostępne obecnie antyramy. Sporą popularnością cieszą się klasyczne antyramy, których front wykonany jest ze szkła. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego rodzaju antyramy są o wiele cięższe niż ich odpowiedniki z plexi. Naturalnie, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby zdjęcie dobrze się prezentowało, a jednocześnie nie było zbyt dużym obciążeniem dla ściany, to warto zdecydować się na antyramę z plexi. W tej materii można wybierać spośród plexi z połyskiem lub antyrefleksyjnym, które trzeba przyznać jest świetnym rozwiązaniem.

Czy mniej faktycznie znaczy więcej?

Dosyć powszechnym trendem są obecnie multiramy, czyli kompilacja kilku ramek w różnych rozmiarach, które finalnie będą stanowiły całość. Trzeba przyznać, że tego rodzaju ramki po prostu dobrze wyglądają na ścianie i mogą być wspaniałą propozycją dla osób, które poszukują idealnego prezentu dla bliskich na nieco większą ilość zdjęć.

Z jakiego materiału powinna być wykonana ramka?

Nie ma w tej materii żadnych kryteriów, których należałoby się trzymać bez względu na wszystko. Dobieranie ramek często wiąże się z dobieraniem elementu dekoracyjnego, który nie zaburzy ogólnego wystroju wnętrz, a jedynie podkreśli jego atuty. Sporą popularnością cieszą się minimalistyczne ramki metalowe, które świetnie sprawdzają się w przestrzeniach postindustrialnych, choć nie jest to regułą. Metalowe ramki mogą być doskonałym przełamaniem we wnętrzu, w którym panuje zupełnie inny styl. Wielu ludzi uważa, że idealna ramka na zdjęcie powinna być wykonana z drewna. Tego rodzaju ramki cieszą się sporym uznaniem, aczkolwiek znacznie częściej zwraca się uwagę przede wszystkim na kolor. Obecnie panujące trendy podpowiadają, że na białej ścianie dobrze będą się prezentowały białe ramki. Nie oznacza to jednak, że w przypadku osób lubujących się w kontrastujących dodatkach czerń nie będzie dobrym wyborem.

Czy zdjęcie może mieć wpływ na rodzaj ramki?

Choć brzmi to absurdalnie, to jednak rodzaj fotografii może mieć kolosalny wpływ na to, jaka ramka będzie najbardziej odpowiednia. W dziecięcym pokoju kolorowa ramka w pastelowych odcieniach i interesującym nadrukiem będzie wyglądała absolutnie dobrze i adekwatnie. Nie sposób jednak takiej ramki wyobrazić w pokoju gościnnym, nawet jeśli na zdjęciu będzie nasza pociecha. Rodzinne zdjęcia lub zdjęcia z ważnych uroczystości zasługują na pewnego rodzaju jakość potwierdzającą ważność danego wydarzenia. Ramka może być tego świetnym przykładem. Warto wobec tego przed zakupem zastanowić się, jakiego rodzaju zdjęcia zamierzamy umieścić w ramce i dobrać oprawę niejako pod treść fotografii.