Rodzaje teł fotograficznych – jakie tło fotograficzne wybrać?

sklepTła fotograficzne to niezbędnik każdego fotografa, który decyduje się na pracę w studiu. A takie sytuacje zdarzają się często, biorąc pod uwagę fakt, że mieszkamy w kraju, w którym zima trwa zbyt długo, uniemożliwiając realizowanie satysfakcjonujących plenerów. W profesjonalnym studiu tła są zatem koniecznością, a także niezwykle wygodnym narzędziem, pozwalającym na zaaranżowanie różnorodnych przestrzeni. Wbrew pozorom rodzaj, faktura i kolor mogą mieć ogromny wpływ na efekt końcowy. Warto wobec tego zastanowić się, jakiego rodzaju tło może przydać się w konkretnym zleceniu i przede wszystkim wiedzieć, co przyda się na co dzień.

Tło dla fotografów produktowych

Fotografia produktowa to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi fotografii. Nic w tym dziwnego. E-commerce rozwija się w zastraszającym tempie, a przecież każdy sklep internetowy potrzebuje odpowiedniej oprawy graficznej i przede wszystkim zdjęć swoich produktów. Utarło się przekonanie, że zdjęcia produktowe wykonuje się w namiocie bezcieniowym. Namiot bezcieniowy jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych gabarytów. Co jednak, jeśli zleceniodawca potrzebuje zdjęcia zestawu wypoczynkowego, które nawet w jednej dziesiątej nie mieści się w naszym namiocie bezcieniowym? Z pomocą w takich sytuacjach nadciąga białe tło i odrobina sztucznego światła, które pozwoli nam doświetlić obiekt z każdej strony. Białe tło to najbardziej neutralne z dostępnych teł i jednocześnie tło, które pozwala w stu procentach wyeksponować dany obiekt. Przeglądając katalogi sklepów internetowych natkniemy się przede wszystkim na zdjęcia wykonane właśnie na takim tle. To wyjątkowo atrakcyjne tło pod względem wizualnym, które wykorzystywane jest również przez fotografów portretowych. Można powiedzieć, że najczęściej jest stosowane w fotografii biznesowej, choć nie tylko. Białe tło jest również stosowane w różnego rodzaju sesjach portretowych. Jego zaletą jest fakt, że doskonale odbija światło i tym samym w żaden sposób nie zakłamuje naturalnych kolorów.

Tło do sesji artystycznych

Wielu fotografów stricte portretowych decyduje się na tła fotograficzne, które będą w stanie poniekąd stworzyć klimat danej sesji. Czarne tło bywa nieco trudniejsze do opanowania pod względem oświetleniowym, aczkolwiek kadry z takim tłem odznaczają się pewnego rodzaju szykiem i elegancją. Sporą popularnością cieszą się tła gnieciuchy. To doskonała propozycja dla fotografów dziecięcych lub portretowych, którzy pragną w sposób dosyć łatwy wzbogacić i urozmaicić kompozycje własnych kadrów. Gnieciuchy odznaczają się nieregularnym deseniem, który nieco przypomina materiał z nieregularnie nałożonym barwnikiem. Z całą pewnością należą do jednych z najdroższych dostępnych teł, aczkolwiek efekt korzystania z takiego materiału jest zadziwiający i po prostu świetnie się prezentuje w kadrze. Dostępne w obecnych czasach tła zadziwiają pomysłowością. Można zdecydować się na tła stricte tematyczne, np. z nadrukiem zwierząt lub kwiatów. To propozycja, która może sprawdzić się w przypadku fotografów współpracujących z najmłodszymi klientami. Taki zestaw może okazać się dobrym wyborem dla firm fotografujących w przedszkolach.

Jaki materiał tła?

Osoby tworzące zdjęcia lookbookowe zdecydowanie powinny zastanowić się nad tłem wykonanym z papieru o odpowiedniej gramaturze. Tego rodzaju tła są stosunkowo tanie, a ewentualne przybrudzone elementy można po prostu odciąć po wykonaniu sesji. Ze względu na cenę są najatrakcyjniejszą propozycją dla początkujących fotografów, którzy pragną mieć na wyposażeniu różne zestawy kolorystyczne, które będzie można swobodnie dobierać pod konkretne zlecenia. Materiałowe tła są o wiele bardziej elastyczne i pozwalają na formowanie konstrukcji, na które nie można sobie pozwolić w przypadku teł kartonowych.