Pomysły na zdjęcia w plenerze

Fotografia nie ma właściwie granic. Jedynym warunkiem, który musi być spełniony jest źródło świata. Plenery są zatem doskonałym miejscem na realizację zdjęć. Z różnych względów. Przede wszystkim zastana światło naturalne bywa lepszym rozwiązaniem niż sztuczne rozwiązanie. Ale ważniejszą kwestią jest fakt, że plener jest o wiele bardziej zaskakujący i zróżnicowany niż nawet najlepiej wyposażone studio fotograficzne. Gdzie warto się udać na zdjęcia w plenerze?

Zdjęcia dzieci w plenerze

Mogłoby się wydawać, że najlepszym sposobem na wykonanie korzystnych i atrakcyjnych zdjęć dziecka będzie zaproszenie go do studia. Tymczasem niewielu fotografów zdaje sobie sprawę z tego, że studio w pewien sposób przytłacza i wymusza raczej sztuczne reakcje. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspólny “spacer fotograficzny”, podczas którego fotograf będzie miał znacznie więcej szans na uchwycenie spontanicznej reakcji lub dziecka w trakcie autentycznej zabawy. Zielone miejsca w postaci parków to zdecydowanie atrakcyjny plener, w którym sesja dziecięca po prostu będzie musiała się zakończyć sukcesem. Wybierając się z klientem do parku mamy tak naprawdę sporo możliwości. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że drzewa znajdujące się w oddali mogą tworzyć przepiękne bokeh, które uświetni każdy portret. Zwykła trawa parkowa może być elementem przepięknej aranżacji, do której wystarczy właściwie dodać odrobinę rekwizytów, by móc cieszyć się oryginalnym ujęciem najmłodszych modeli.

Miasto ma potencjał

Przeglądając zdjęcia biznesowe coraz częściej można natknąć się na zdjęcia biznes -owe, które są realizowane w przestrzeni miejskiej. Najczęściej tło jest nieco rozmyte, aczkolwiek doskonale widzimy, że jest nim element szklanego budynku, wieżowca lub panoramy. Tego typu zdjęcia faktycznie są rezlizowane w mieście i nie sposób się temu dziwić. Każde miejsce w plenerze będzie o niebo lepsze do człowieka nieparającego się modelingiem niż zaaranżowane studio i szereg halogenowych lamp. Przestrzeń miejska to również doskonałe miejsce dla fotografów modowych. Właśnie takie zdjęcia pojawiają się w najbardziej poczytnych magazynach, a przykładem takiego stanu rzeczy może być fantastyczna Agata Serge. Fotografka tworzy wybitne kampanie reklamowe na ulicach Warszawy, Łodzi i Nowego Jorku. Miasto inspiruje i z całą pewnością zawsze pozwala na więcej niż studio. Zmienia się i pełne jest przypadkowości, której nie sposób zaaranżować.

Plenery dają mnóstwo miejsca na eksperymentowanie

Eksperyment jest tak naprawdę wpisany w fotografię plenerową. Wynika to z tego faktu, iż tak naprawdę nigdy nie możemy być do końca pewni tego, co zastaniemy na miejscu. Być może w połowie sesji zacznie padać deszcz, a być może wydarzy się coś nieoczekiwanego, co w efekcie będzie mogło uświetnić kadr? Faktem jest, że eksperymentować warto- również w deszczu. Wbrew powszechnym przekonaniom o tym, że nie powinno robić się zdjęć pod światło, niektóre ujęcia właśnie w taki sposób prezentują się najlepiej. Rodzaj pleneru zależy również od osoby fotografowanej. Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która nie ma żadnych oporów przed pozowaniem w zatłoczonym mieście, wśród gapiów i często osób zaczepiających, to tak miejski klimat faktycznie może być strzałem w dziesiątkę. Jeżeli jednak modelka lub model znacznie lepiej będą się czuć w miejscu nieco bardziej kameralnym, a zamysłem fotografa jest stworzenie niemiejskich ujęć, to świetnym pomysłem będą parki, opuszczone miejsca, wyludnione zakamarki lub klimatyczne pola. Żeby znaleźć idealny plener wystarczy czasem wyjść z domu i obrać nieco inną drogę niż zazwyczaj. Wówczas okazuje się, że kilka metrów od naszego domu znajduje się fantastyczna uliczka, idealna do zdjęć. Poszukiwania fotografa działającego głównie w plenerze trwają tak naprawdę cały czas.