Pomysły – kolorowe poświaty na zdjęciach

Kolorowe poświaty na zdjęciach mogą znacząco urozmaicić artystyczną fotografię portretową i świetnie sprawdzają się w przypadku fotografii produktowej czy reklamowej. Wbrew pozorom najczęściej są one efektem zupełnie prostych patentów z wykorzystaniem przedmiotów ogólnodostępnych albo takich, które już od dawna masz w domu. Umiejętne wykorzystanie niektórych trików sprawi, że zdjęcia będą ciekawsze niż te, które robi się w naturalnym świetle zastanym czy też z wykorzystaniem światła studyjnego. Co ciekawe, kolorowe poświaty na zdjęciach mogą również stać się ozdobą ujęć nocnych w wielkomiejskim stylu. Oto kilka pomysłów na uzyskanie tego efektu. Dzięki nim nie tylko sprawisz, że Twoje zdjęcia będą bardziej intrygujące, ale również nauczysz się wykorzystywać zupełnie niepozorne przedmioty do wykonywania pomysłowych zdjęć.

Lampki LED

Kolorowe lampki LED znajdziesz w sklepach budowla -nych lub sklepach z akcesoriami do domu. Najczęściej używane są do wprowadzania klimatu w salonie, podświetlania obniżonych sufitów czy też mebli. Zazwyczaj są przymocowane do długich taśm samoprzylepnych i mają stację zasilającą, dlatego można ich używać w plenerze i manewrować taśmami tak, aby na zdjęciu uzyskać upragniony efekt. Lampki doskonale nadają się do punktowego podświetlania fotografowanych obiektów, ale również do tworzenia kolorowych poświat. Wystarczy dłuższy czas naświetlania i ruch taśmą z lampkami, aby na zdjęciu uzyskać efekt kolorowych smug, łun czy świetlistych pasów. Doskonale wpisują się w modny ostatnio trend portretów nocnych z wykorzystaniem miejskich neonów i ze świetlistymi akcentami.

Kolorowe apaszki i siatki

Kolorowe, półprzezroczyste apaszki i siatki, w które pakuje się często prezenty albo bukiety kwiatów, świetnie sprawdzą się w kreowaniu kolorowych efektów na pierwszym planie zdjęcia. Wystarczy powiesić je w miejscu, które docelowo nie ma być ostre, aby powstała tam barwna łuna. Efekt jest jeszcze ciekawszy, jeśli na tkaninie znajdują się jakieś błyszczące motywy. W przypadku fotografii reklamowej lub kiedy model siedzi nieruchomo, a Ty dysponujesz statywem, kolorowym materiałem można poruszać tak, aby barwna poświata na zdjęciu zdawała się rozmywać. W zależności od inwencji twórczej autora, koloru i rodzaju użytego materiału, za każdym razem można uzyskać zupełnie inny efekt, który sprawi, że fotografia będzie nietuzinkowa. To również okazja, żeby zrobić porządki w szafie i odszukać tkaniny, które świetnie sprawdzą się na zdjęciach.

Brokat i confetti

Sklep papierniczy to miejsce, w którym można znaleźć sporo akcesoriów wykorzystywanych do kreatywnej fotografii. Przykładem może być sypki brokat i confetti z błyszczącego materiału. Wysypane na drugim planie lub też na pierwszym, jeśli fotografowany obiekt znajduje się dalej, zapewniają efekt świetlistych refleksów. Eksperymentowanie ze światłem przy okazji wykonywania tego triku może dodatkowo zwiększyć efekt. Pomysł ten świetnie sprawdzi się podczas sesji tematycznych, takich jak rodzinne sesje świąteczne, sylwestrowe czy też sesje ślubne. Równie ciekawy efekt uzyskasz zaklejając brzeg soczewki kolorowymi foliami. Dzięki temu brzegi zdjęcia będą miały inny odcień, niczym na starych fotografiach analogowych.

Miedziane rurki

Pomysł wykorzystania miedzianych rurek podczas sesji zdjęciowych wydaje się tak prymitywny, że nie wiadomo, jakim cudem ktoś odkrył tę genialną metodę na uzyskanie kolorowych łun. Jeśli masz w domu miedziane rurki, które z łatwością można animować przed obiektywem, nie trać czasu i sprawdź, jak to działa. Dzięki pięknej barwie i metalicznemu połyskowi, miedziane rurki wprawione w ruch na długim czasie naświetlania owocują piękną poświatą w kształcie nadanym za pomocą ruchu. Jeśli ich średnica jest odpowiednia, możesz również spróbować fotografować przez ich środek. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia, a efekty zupełnie nie zdradzają użytych w tym wypadku metod.