Jaki wybrać statyw do aparatu za mniej niż 500zł ?

Każdy pasjonat fotografii skupia się przede wszystkim na sprzęcie, który umożliwi mu wykonanie zdjęć. Na warsztat wobec tego w pierwszej kolejności idzie aparat oraz obiektyw. Te dwa elementy będą kluczowe, ponieważ to one zadecydują niejako, jak będzie nam się pracowało i czy będziemy w stanie spełnić własne oczekiwania. Z czasem przychodzi jednak moment, w którym pragniemy uzupełnić wyposażenie i zaopatrzyć się w “szpargały”, których nie może zabraknąć prawdziwemu fotografowi. W takich sytuacjach najczęściej pojawia się pytanie o zasadność zakupu statywu. Czy faktycznie będziemy go potrzebować czy chcemy tylko zrealizować kaprys i mieć poczucie, że żadne zadanie fotograficzne nie sprawi nam już żadnego problemu?

Dlaczego statyw nie sprawdzi się w każdym wypadku?

Statywy do aparatów to nieskomplikowane rozkładane konstrukcje, które mają zapewnić stabilizację i bezruch. Są wyposażone w specjalne głowice, do których przymocowuje się aparat za pośrednictwem stopki i płytki. Tak przymocowany aparat będzie gotowy do użytkowania. Czy można tak działać we wszystkich warunkach? Oczywiście, że nie. Trudno jest sobie wyobrazić fotoreportera wojennego, który rozkłada statyw w samym centrum niebezpiecznych wydarzeń, by nieco ładniej uchwycić rzeczywistość. Rzadkością jest stosowanie statywów podczas realizacji zleceń koncertowych. Wówczas również liczy się mobilność.

 

Nie można wobec tego powiedzieć, że statyw to ten rodzaj akcesorium, którego nie może zabraknąć w wyposażeniu fotografa. Wiele zależy od tego, czym tak naprawdę się zajmujemy. Fotografia to bardzo obszerne hasło, a zakup statywu w niektórych przypadkach bywa wyłącznie głupim wybrykiem, którego będziemy żałowali. Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych kategoriach fotografii statyw będzie niezbędnym elementem. Elementem, bez którego zamierzony efekt nie powstanie. Jeżeli jesteśmy świadomymi fotografami, to z pewnością będziemy wiedzieli, kiedy inwestować w taki sprzęt. Warto jednak wiedzieć również, które marki mają najlepsze oferty.

Kiedy statyw jest przydatny i jaki kupić?

Przed zakupem statywu warto przede wszystkim zastanowić się, jaki model może spełnić nasze oczekiwania i czy faktycznie statyw stanie się naszą trzecią ręką. Jeżeli już w przedbiegach wiemy, że będziemy z niego korzystać raz na ruski rok, to z całą pewnością nie warto inwestować wielkich pieniędzy. Zgoła inaczej wygląda sytuacja fotografów, którzy nie będą w stanie bez niego pracować. Statyw umożliwia przede wszystkim stabilizację i bezruch, co będzie niezbędne dla stworzenia unikatowych fotografii przy długim czasie naświetlenia. Tylko unieruchomienie aparatu pozwoli uzyskać zamierzony efekt, dlatego tak ważnym jest, aby statyw był faktycznie stabilną konstrukcją. Na jakie statywy warto zwrócić uwagę? Specjaliści uważają, że dla osób zajmujących się fotografią hobbystycznie wystarczającym modelem będzie zwykłym CAMROCK.

 

Firma produkuje dobrej jakości statywy, które można kupić już za niecałe 100zł. Statywy są w miarę stabilne, choć trzeba również zwrócić uwagę na maksymalny udźwig. W wielu modelach tej firmy maksymalne obciążenie może wynosić 3,5 kg. Doskonałym rozwiązaniem może być nieco droższy BENRO w wersji turystycznej. To niezwykle solidny i wytrzymały statyw o nieco większym udźwigu maksymalny, aczkolwiek po złożeniu jego długość wynosi nieco ponad 30cm. To propozycja dla osób, które parają się fotografią podróżniczą i krajobrazową. Statyw mieści się w każdym bagażu, a jego maksymalna wysokość po rozłożeniu wynosi nieco ponad 140cm. Koszt takiego statywu wynosi nieco ponad 400zł. Trzeba jednak podkreślić, że to sprzęt z profesjonalnej półki, który ma szansę nam posłużyć przez długie lata. Jest doskonałym towarzyszem fotograficznych eskapad i spełnia oczekiwania w stu procentach.