Jaki obiektyw wybrać na początek? Co to jest ogniskowa?

Każdy początkujący fotograf staje przed wyborem dotyczącym zakupu odpowiedniego obiektywu. Nie wiedzieć czemu utarło się, że pakietem startowym na ogół jest obiektyw zmiennogniskowy 18-55mm. Faktem jednak pozostaje, że jest to obiektyw przeznaczony wyłącznie do zapoznania się z fotografią, jako tematem realizowanym w ramach hobby. Można takim obiektywem śmiało realizować piękne kadry, aczkolwiek nie jest to szkło profesjonalne również ze względu na dosyć wysoką wartość minimalną przysłony w wysokości 3,5. Przed zakupem warto przede wszystkim zastanowić się, jakiego rodzaju fotografia znajduje się w kręgu naszych zainteresowań i właśnie pod nie poszukiwać idealnego obiektywu. Ważnym jest, aby wybrany obiektyw posiadał odpowiednie mocowanie i był kompatybilny z naszym aparatem. Nauka fotografowania – z jakim obiektywem warto zacząć przygodę fotograficzną, jeżeli zależy nam na tym, aby zacząć z nieco wyższego pułapu?

Zastanów się, czego oczekujesz

Jeżeli zaczynamy przygodę z fotografią z absolutnym przekonaniem i pewnością, że ta zabawa będzie nam towarzyszyć przez długie lata, a może i zawsze, to z całą pewnością warto zainwestować w coś, czego nie będziemy chcieli wymieniać po upływie półrocza. Obiektywy 18-55 mm f/3,5-5,6 nie należą wprawdzie do obiektywów najdroższych, aczkolwiek ich cena oscyluje wokół 300-400 złotych. Warto podejść do tematu indywidualnie i zastanowić się, czy możliwości takiego szkła faktycznie będą w stanie spełnić nasze oczekiwania. Po pewnym czasie zwrócimy uwagę, że jest to obiektyw, który poradzi sobie całkiem dobrze przy świetle naturalnym, natomiast z pewnością nie wykonamy nim dobrej jakości zdjęć koncertowych lub ślubnych. Dzieje się tak, ponieważ jest to obiektyw zaliczany do grona ciemnych obiektywów. Nie sprawdzi się wobec tego do realizowania poważnych zleceń czy hobbystycznego pstrykania na dużych imprezach. Takie obiektywy to świetny pomysł na start, jeżeli wiemy od razu, że nie mamy zbyt dużych oczekiwań i jedyne, na czym nam zależy to poprawnie wykonane zdjęcie. Można nim swobodnie działać na poziomie amatorskim. Nie sprawdzi się natomiast, jeżeli zależy nam na zdjęciach profesjonalnych, nawet jeśli tworzymy je w całości “do szuflady”.

Półprofesjonalny sprzęt

Zdecydowanie lepszym pomysłem dla osób, które pragną cieszyć się jakością bez względu na zastane okoliczności będzie zestaw dwóch obiektywów – zmiennoogniskowego oraz jednego jasnego obiektywu stałoogniskowego, tzw. stałki. Dlaczego taki zestaw? Można powiedzieć, że to podstawowy zestaw zawodowców, którzy pragną mieć wszystko pod kontrolą przy realizacji różnego rodzaju zleceń. Naturalnie, wskazanym byłoby również korzystanie z pełnej klatki, aczkolwiek nie jest ona decydująca na początku przygody fotograficznej. Obiektywy stałoogniskowe, np. w postaci 50mm 1.8 to obiektywy jasne, które doskonale sprawdzą się podczas realizacji portretów. Jakość zdjęcia wykonanego takim obiektywem znacząco różni się od portretu zrealizowanego ciemnym obiektywem. Można śmiało powiedzieć, że stałka gwarantuje niezwykle przyjemną pracę z modelem i pewność, że powstające portrety będą jakościowo doskonałe. Obiektyw zmiennoogniskowy, np. o rozpiętości 55-250mm. Mając w zanadrzu takie możliwości zoomowe, możemy skupić się na fotografii wszelkiego rodzaju, ponieważ szkła tego typu doskonale radzą sobie zarówno z portretami, jak i zachowaniem wszelkich szczegółów znajdujących się w nieco większej odległości. Ogniskowa to w rzeczywistości kąt widzenia obiektywu, a mówiąc innymi słowy – odległość między głównym punktem układu optycznego, a ogniskiem układu. Przed zakupem nowego obiektywu zawsze warto zastanowić się, jakie zdjęcia najbardziej nas interesują. Nawet najdroższy obiektyw portretowy może utrudnić pracę przy realizacji zdjęć bardziej dynamicznych czy krajobrazowych.