Jak uczyć się fotografii samemu?

Moda na fotografię nie mija. Coraz więcej osób chce w przyszłości utrzymywać się z tej sztuki albo też na coraz wyższym poziomie realizować swoją pasję. Szkoły oferują klasy o profilu fotograficznym, a sztuki wizualne coraz częściej wchodzą w zakres edukacji akademickiej. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby samemu rozwijać się w fotografii i sprawiać, żeby progres był widoczny w każdym kolejnym zdjęciu. Oto kilka z nich.

Przeglądaj setki zdjęć innych fotografów

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do zdjęć znanych i nieznanych, aczkolwiek zdolnych, fotografów na całym świecie. Nie trzeba kupować drogich albumów, wystarczy konto na Instagramie. Przeglądanie zdjęć artystów, którzy działają w różnych okolicznościach, eksperymentują, mają odmienną wrażliwość i pomysły, to świetny pomysł na rozwijanie swoich umiejętności. W mediach społecznościowych istnieje również ogromna ilość grupo fotograficznych, na których udostępniane są prace ze wszelkimi informacjami na temat procesu twórczego. Oglądanie zdjęć, które Ci się podobają, z uwzględnieniem danych o wszelkich parametrach ekspozycji i edycji zdjęcia, to świetne wskazówki, które możesz wykorzystać w przyszłości.

Czytanie poradników

Może się również zdarzyć, że fotograf, który Cię inspiruje jest jednocześnie autorem odkrywczego poradnika dla początkujących lub profesjonalistów. Literatura tego typu to ogromne kompendium wiedzy na temat pracy w określonych warunkach i edycji zdjęć. Jeśli więc zależy Ci na osiąganiu konkretnych efektów, sprawdź czy nauka danych technik nie jest dostępna w formie poradnika. W zależności od rodzaju fotografii literatura tego gatunku może zaoferować Ci książki, z których dowiesz się, jak przełamać strach i odważyć się zaproponować portret uliczny nieznanej osobie, w jakich godzinach najlepiej fotografować poszczególne krajobrazy czy jakich obiektywów używać do portretów czy też makrofotografii. W poradnikach znani fotografowie często dzielą się z czytelnikami wypracowanymi przez lata doświadczeń patentami na osiąganie konkretnych efektów na zdjęciach. Dowiesz się z nich, jak retuszować zdjęcie, aby nie przesadzić czy też jak poradzić sobie w plenerze, kiedy światło nie sprzyja, ale masz przy sobie telefon z latarką i parę innych drobiazgów.

Oglądaj tutoriale

Kanały fotografów na YouTube dają nam dostęp do tutoriali, z których można czerpać wiedzę na bieżąco. To nie tylko szansa na odkrywanie i podglądanie sposobu pracy uznanych artystów, ale również możliwość edytowania zdjęć krok po kroku, aby uzyskać dokładnie taki sposób przeróbki, jaki obiecuje zapowiedź. Kanały najgłośniejszych w ostatnich latach fotografów przypominają warsztaty online, a poruszane tematy pozwalają na kompleksowe rozwijanie swoich umiejętności i wiedzy. Jeśli uczysz się fotografii na własną rękę, subskrybowanie utalentowanych artystów, którzy w łatwy i błyskotliwy sposób dzielą się swoim doświadczeniem, zdaje się najprzyjemniejszym sposobem na zgłębianie tajników tej sztuki.

Nie przestawaj fotografować

Jak wiadomo, fotografia to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Nigdy nie poznasz możliwości swojego aparatu i obiektywów lepiej niż w terenie, fotografując o różnych porach dnia, w różnych warunkach oświetleniowych i odmiennych sytuacjach. Nieustanny trening to sposób na odnalezienie swojego stylu, naukę kompozycji i kadrowania, a wielu przypadkach nauka cierpliwości i pokory. Jeśli będziesz robić zdjęcia regularnie, nauczysz się czekać na właściwy moment, zanim naciśniesz spust migawki, a także odrzucać wiele plików. Wkrótce okaże się, że na setki zdjęć tylko kilka będzie reprezentowało jakąś wartość, ale im więcej będziesz fotografować, tym szybciej liczba ta się zwiększy, a po jakimś czasie z pobłażliwym uśmiechem będziesz przeglądać fotografie sprzed paru miesięcy czy lat. Będzie to oznaczało, że nieustannie się rozwijasz, umiesz operować światłem, wiesz jak ustawić ekspozycję i czego oczekujesz od swoich zdjęć.