Jak sprzęt wybrać na początek do fotografii?

Fotografia w ostatnich latach zyskała bardzo na popularności, wiele osób zajmuje się fotografią na poważnie i tworzy z pasji często dobrze prosperujący biznes.
Nie zależnie od tego czy mówimy o fotografii portretowej, stockowej, makrofotografii, czy fotografii krajobrazowej.
Każdy kiedyś zaczynał, a więc dziś omówimy jakim sprzętem warto zacząć fotografię.

Telefon

Takie telefony jak Iphone, mają świetny aparat, modele takie jak Iphone 7+, Iphone X w górę, mają różne funkcje aparatu, choćby funkcja “portret” jeśli chcemy się trochę pobawić i jakkolwiek “liznąć” temat to warto w razie możliwości pobawić się aparatem w nowszych modelach Iphone’a.
Kiedy porobimy przykładowe zdjęcia, możemy je obrobić w programie graficznym takim jak Lightroom, który na tych właśnie telefonach (marki Apple) jest darmowy, natomiast wersja na komputerze jest wersją płatną.
Także warto wyjść ze znajomym czy też znajomą i porobić kilka przykładowych zdjęć chociażby właśnie korzystając z tej funkcji i następnie je obrobić w takiej aplikacji.

Aparaty

Jednak jeśli wchodzimy już na poważnie w fotografię i zabieramy się na poważnie za zdjęcia, warto wybrać już konkretny aparat.
Aparaty są różne, przykładowo aparaty tzw. Lustrzanki, czy też aparaty kompaktowe i bezlusterkowce.
Lustrzanka to wszystkim dobrze znany aparat cyfrowy, ten rodzaj aparatów absolutnie króluje wśród konkurencji, najlepsze aparaty to – “Canon” i “Nikon”.

Idąc dalej, następny na liście jest aparat kompaktowy, czyli aparat z wbudowanym, niemożliwym do wymiany obiektywem o mniejszej wielkości i bardziej komfortowej w stosunku do aparatu cyfrowego.
Na pewno plusem tych aparatów jest fakt, że są o wiele łatwiejsze w obsłudze, niż aparaty cyfrowe.
Warto zaznaczyć, że aparaty kompaktowe mają obiektywy stałoogniskowe, jednak są również zmiennoogniskowe.

Ostatnim na naszej liście jest bezlusterkowiec czyli aparat z wymiennym obiektywem, często potocznie zwany właśnie “bezlusterkowiec”
Aparaty te mają możliwość wymiany obiektywu montowanego w korpusie, w którym został usunięty optyczny układ wizjera z lustrem (dlatego właśnie nazywany bezlusterkowiec)
Podgląd kadru dokonuje się na wbudowanym ekranie.

Jeżeli już dokonaliśmy szybkiej analizy rodzajów aparatów, przejdźmy do tego jaki warto wybrać aparat, kiedy zaczynamy przygodę z fotografią.
Jeżeli przykładowo interesuje nas fotografia makro, będziemy musieli wybrać specjalny obiektyw, jednak jaki w końcu aparat?
Wszystko zależy od naszego budżetu, jeżeli możemy sobie pozwolić na wydanie kilku tysięcy na sprzęt wtedy możemy wybrać aparat z najwyżej półki, jeśli jednak mamy mniejszy zasób portfela?
Tutaj pojawia się problem, ponieważ ciężko jest wybrać jeden, bądź dwa konkretne aparaty, warto poczytać specyfikację danego aparatu, wszystkie jego parametry, poczytać opinię na temat danego aparatu, oraz poszukać zdjęć wykonanych danym aparatem, tak aby mieć obraz tego jak to może finalnie wyglądać.
Pamiętajmy aby przy wyborze aparatu, zwrócić również uwagę na obiektyw, dlaczego?
Przykładowo do wyżej wymienionej makrofotografii jest potrzebny specjalny obiektyw i obiektywem do fotografii portretowej nie zadziała z pozytywnym rezultatem.

Jeśli chcemy zakupić konkretny aparat, możemy jeszcze więcej informacji dowiedzieć się czytając ten artykuł https://www.x-kom.pl/poradniki/4412-jaki-aparat-kupic-fotografia-dla-poczatkujacych.html

Podsumowując wszystko, jeśli chcemy zacząć przygodę z fotografią, musimy dokładnie określić w jaką dziedzinę chcemy się kierować, czy to będzie makrofotografia, czy może fotografia krajobrazowa, kiedy będziemy mieli to ustalone, musimy ustalić budżet ile możemy wydać, kiedy już będziemy wiedzieli jaki budżet przeznaczymy, wystarczy pozyskać informacje jaki model jest najlepszy, pod względem parametrów.