Jak robić ostre zdjęcia – najważniejsze porady!

Wiele osób nie jest zadowolonych ze swoich zdjęć, ponieważ one nie są wystarczająco ostre, a więc co zrobić aby nasze zdjęcia były wystarczająco ostre i byśmy czuli satysfakcje, kiedy je przeglądamy?
Dziś omówimy szerzej temat i sprawdzimy co warto zrobić, krok po kroku aby nasze zdjęcia były faktycznie lepszej jakości oraz ostrości.

ZACZYNAMY!

Na ostrość ma wpływ wiele czynników, takie jak chociażby umiejętności danego fotografa, ale także samo ustawienie sprzętu, oraz technika wykonywania zdjęć.
Dlatego zacznijmy na początek od właśnie ustawienia sprzętu

Ustawienia sprzętu

Zacznijmy od podstawowego elementu jakim jest oczywiście poprawne ustawienie aparatu.
Pierwszym niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na ostrość zdjęcia jest wybór odpowiedniego punktu ostrości, bardzo duża część ludzi, popełnia taki błąd, że wybiera na aparacie wszystkie punkty ostrości, co oczywiście, jest błędem, dlaczego?
Dlatego, że wtedy wszystko jest podświetlone, a aparat automatycznie wybiera nam te punkty gdzie będzie widoczna ostrość i właśnie tego nie powinniśmy robić, z tego względu, że aparat sam analizuje dane zdjęcie i automatycznie wybiera nam gdzie złapie ostrość.
Dlatego pamiętajmy, że kiedy chcemy zrobić ostre zdjęcie musimy manualnie wybrać punkty ostrości, ponieważ wtedy my mamy kontrolę co będzie rzeczywiście ostre na naszym zdjęciu.

Kiedy już umiemy poprawnie ustawić nasz sprzęt, warto „pobawić” się z kolejną opcją która pomoże nam robić ładne zdjęcia czy to gdy obiekt będzie w ruchu czy w pozycji nieruchomej, jednak czym jest ta opcja? – Czas naświetlania

Czas naświetlania

Dla osób które siedzą trochę dłużej w temacie fotografii, wiedzą, że im krótszy czas naświetlania tym zdjęcie będzie ostrzejsze.
Mówiąc w skrócie – krótki czas pomaga zamrozić ruch, długi czas naświetlania pomaga ruch rozmazać.
Dlatego właśnie kiedy robimy zdjęcia portretowe czy ogólnie zdjęcia ludzi, powinniśmy używać krótkiego czasu naświetlania, tak aby żadnych ruchów nie było na zdjęciu.
Dobrze wiedzieć, że tak samo jak z punktami ostrości – musimy manualnie ustawić czas naświetlania, ponieważ kiedy wybierzemy to automatycznie, a raczej aparat nam to automatycznie wybierze, wtedy nasze zdjęcie nie będzie najlepsze, także, kiedy robimy zdjęcie ustawiamy manualnie czas naświetlania tak aby utrzymać aparat w ręce bez widocznych ruchów na zdjęciu.
Nieuniknione jest, że zawsze podczas robienia zdjęć ruszymy delikatnie rękoma, co za tym idzie im dłuższy czas naświetlenia – zdjęcie może być ruszone, nie ostre.

Ciekawostką jest, że wykorzystanie czasu naświetlania powinno być dwa razy większe niż ogniskowa którą robimy zdjęcie.

Znajomość naszego sprzętu

Ostatnią kwestią która pomoże nam kiedy chcemy wykonać zdjęcie ostre będzie, znajomość naszego sprzętu, o co chodzi?
Przede wszystkim ważne jest o to aby znać swoje obiektywy. Każdy obiektyw będzie dawał nam inną ostrość na zdjęciu, na różnych przysłonach, wiadomo, że im mniejsza przysłona, tym mniejsza płaszczyzna, czyli osoba fotografowana jest wyraziście ostra na zdjęciach, a tło jest skompresowane.
Dlatego ważne jest aby w portretach używać niskiej przysłony, aby osoba była w pełni ostra, a tło lekko rozmazane.
Różne obiektywy dają różny obrazek na niskich przysłonach, jeden obiektyw może być ostrzejszy na niskiej przysłonie, zaś inny może być bardziej mydlany, także musimy znać sprzęt którego używamy, aby móc to samodzielnie dostosować.
Przy zakup ie obiektywu należy pamiętać, aby sprawdzić dany obiektyw, dlaczego?
Wiele egzemplarzy danych obiektywów minimalnie różnią się od siebie jakością, wszystko to przez produkcję, po prostu jest możliwość, że te egzemplarze mogą się różnić i dlatego pamiętajmy, aby poprosić przy zakupie o możliwość próbnych zdjęć, tak aby faktycznie kupić egzemplarz który robi ostre zdjęcia i pasuje do naszego aparatu.