Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Mogłoby się wydawać, że telefon nie jest najlepszym sprzętem do wykonywania zdjęć. Takie nastawienie nie jest jednak słuszne, biorąc pod uwagę fakt, że obecne telefony cieszą się nad wyraz dobrymi parametrami i zrobienie dobrego zdjęcia jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko spojrzeć na zestawienia corocznych konkursów fotograficznych, w których jasno określa się warunki, m.in. te dotyczące posiadanego sprzętu. Wielu organizatorów bez najmniejszych problemów dopuszcza zdjęcia wykonane telefonem. Co więcej, coraz więcej organizatorów decyduje się na realizację konkursów dla osób, które robią zdjęcia tylko telefonami. I trzeba przyznać, że tego rodzaju zdjęcia w niczym nie ustępują zdjęciom robionym sprzętem za kilkanaście tysięcy złotych. Jak wykonywać takie zdjęcia i od czego właściwie zacząć? Nauka robienia zdjęć telefonem.

Możliwości współczesnych telefonów

Jeżeli nastawiamy się na robienie zdjęć własnym telefonem, to z całą pewnością w pierwszej kolejności powinniśmy dobrze poznać własne narzędzie. Obecnie wielu producentów wyposaża telefony w funkcje, które znacząco mogą pomóc podczas wykonywania konkretnych zdjęć. Mnogość trybów faktycznie robi wrażenie. Przede wszystkim mamy do dyspozycji funkcję macro umożliwiającą realizację zdjęć w bardzo dużym zbliżeniu i przede wszystkim w bardzo dobrej jakości. Co więcej, możemy również skorzystać z opcji “malowania światłem”, co w efekcie może przynieść ciekawy efekt, zwłaszcza w warunkach nocno-miejskich. Przede wszystkim, mamy jednak do dyspozycji cały zestaw młodego fotografa, który może we własnym telefonie ustawiać parametry pod zastane okoliczności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić wartość przysłony czy czas naświetlania. Można również samodzielnie zmieniać balans bieli i wartość ISO, co może okazać się wspaniałym narzędziem w warunkach z małym źródłem światła. Jak widać, możliwości jest bardzo wiele i faktycznie warto eksperymentować, ponieważ telefon to narzędzie, które waży znacznie mniej niż aparat fotograficzny i jest zawsze z nami. A nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja na genialny kadr. Jak przygotować się do robienia zdjęć telefonem?

Pstrykanie telefonem

Przede wszystkim warto pamiętać, że fotografia rządzi się swoimi prawami. Bez względu na rodzaj zastosowanego narzędzia. Światło zawsze było, jest i będzie istotą fotografowania. Nie bez powodu mówi się, że fotografia to nic innego, tylko malowanie światłem. Liczy się również kompozycja, nad którą trzeba poniekąd zapanować, by faktycznie stworzyć kadr unikatowy. Influencerzy i ludzie zarabiający na Instagramie większość umieszczanych zdjęć wykonują właśnie telefonem. Przeglądając takie profile z pewnością zwrócimy uwagę na to, że zdjęcia są technicznie doskonałe. Z jednej strony jest to zasługa urządzenia, ale z drugiej strony w grę wchodzi światło. Wielu ludzi korzysta z dodatkowego światła halogenowego, gdy to naturalne zastane nie jest wystarczające. Warto zatem zawsze mieć na względzie światło, ponieważ to ono jest warunkiem powstania dobrego zdjęcia.

Jakie zdjęcia mogą powstać?

Obecne telefony są tak doskonale wyposażone, że właściwie nie ma w tej materii żadnych ograniczeń. Telefonem można zrobić świetne portrety, zmniejszając wartość przysłony w taki sposób, aby powstało piękne bokeh, ale również zdjęcia produktowe, jeżeli jesteśmy posiadaczami namiotu bezcieniowego. Dodatkowym atutem robienia zdjęć telefonem jest możliwość ściągnięcia programów stricte graficznych na telefon. Mamy zatem pod ręką wszystko, czego potrzebujemy, by stworzyć profesjonalne ujęcia. Do najlepszych programów na telefon zalicza się LightRoom oraz Snapseed. Oba programy służą do edycji zdjęć, ale bez problemu radzą sobie z podstawowym retuszem, zmianą balansu bieli czy nałożeniem atrakcyjnych filtrów, które nadadzą fotografii odpowiedni klimat.