Gdzie szukać inspiracji na zdjęcia?

Jak każda dziedzina sztuki, fotografia może być inspirowana wieloma czynnikami. Inspiracja może znajdować się w Twoim otoczeniu i w dziełach sztuki. Czasami pomysł pojawia się w trakcie interesującej rozmowy, a innym razem jest długo opracowywaną koncepcją. Nie da się jednak ukryć, że im dłużej zajmujesz się fotografią, tym częściej myślisz obrazami i postrzegasz otoczenie przez pryzmat ewentualnych kadrów czy gry świateł, która pięknie wyglądałaby na zdjęciu krajobrazowym lub portrecie. Mówi się, że artysta, żeby dać coś od siebie, powinien również czerpać z otoczenia. Warto być nastrojonym właśnie na taką częstotliwość, aby to co niepozorne i niezauważalne dla innych, dla Ciebie stanowiło twórcze bodźce. Może okazać się, że znajdują się one na każdym kroku. Nauka fotografowania.

Obserwuj to, co dzieje się w Twoim otoczeniu

Kiedy zwiedzamy nowe miejsca podczas wycieczek i wakacji, poświęcamy wszystkiemu o wiele więcej uwagi, ponieważ jest to dla nas nowe i fascynujące. Fotograf powinien mieć takie podejście do otoczenia, nawet kiedy wychodzi do sklepu w okolicy domu. Jeśli najlepszym aparatem fotograficznym jest ten, który akurat masz przy sobie, to zawsze znajdzie się okazja do wykonania dobrego zdjęcia. Czasem miejsca, które dobrze znasz mogą podsunąć Ci pomysł na zrealizowanie ciekawej sesji plenerowej, innym razem drobna zmiana w otoczeniu zrodzi pomysł na sesję konceptualną. Wszystko to, co Cię otacza, może inspirować, a nawet stać się częścią sesji. Remont kamienicy, rusztowanie i kamizelki ochronne – to dość powszechny widok w większych miastach, na który nie zwracamy uwagi. Ale jeśli w tym widoku urzeknie Cię zestawienie kolorystyczne poszczególnych elementów, może okazać się, że najzwyklejsza część krajobrazu miejskiego stała się dla Ciebie fotograficzną inspiracją.

Oglądaj dużo filmów

Kinematografia to źródło inspiracji, które mają wiele wspólnego z fotografią. W dobrze zrealizowanych filmach zarówno kadry, światło, kolory, jak i kompozycja, mają ogromne znaczenie dla finalnego efektu. Nie chodzi więc tutaj o kino klasy zero i seriale tasiemcowe, ale o ambitne produkcje uznanych reżyserów. Artyści tacy, jak Wes Anderson, David Fincher czy Alejandro Gonzales Inarritu, to tylko przykład reżyserów, dla których obraz jest tak samo istotny jak sam scenariusz. To świetny sposób, żeby podejrzeć metody kadrowania i kolorystykę, która wprowadza nastrój i emocje. Oglądanie filmów w taki sposób to jednocześnie świetna zabawa, która może zaowocować lepszymi kadrami i inspiracjami na sesje zdjęciowe. Okazuje się, że nie trzeba dysponować planem zdjęciowym z armią pomocników czy też lecieć do Paryża, aby zrobić piękne zdjęcia modowe czy portretowe w plenerze. Wystarczy kameralna atmosfera, model z ciekawą twarzą i nastrojowa ulica w Twoim rodzinnym mieście, aby zdziałać cuda.

Dużo czytaj

Literatura bywa sugestywna pod względem plastycznym, a najlepszym dowodem na to są wspaniałe i nagradzane ekranizacje książek. Im więcej czytasz, tym bardziej poszerzasz swoje horyzonty, zwłaszcza jeśli jesteś artystą. Nie chodzi tutaj tylko o książki branżowe i poradniki dla fotografów, ale o beletrystykę czy poezję, które zwiększają wrażliwość i inspirują do działania. Niektórzy pisarze mają na tyle specyficzny styl pisania, że ich proza natychmiast może przerodzić się w wyobraźni w piękne kadry. Zwróć uwagę na takie nazwiska, jak Ota Pavel, Jaume Cabre czy Bolesław Leśmian. Jeśli szukasz w sztuce innej estetyki, z pewnością znajdziesz autorów, którzy mogą Cię inspirować do tworzenia jeszcze piękniejszych zdjęć. Najlepsi fotografowie na świecie przyznają, że czasem pomysł na świetne ujęcia może narodzić się podczas czytania reportażu wojennego, dziennika znanego artysty czy nawet gazety codziennej z prozaicznymi informacjami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby słowo pisane stało się katalizatorem świetnych pomysłów.