Blendy fotograficzne – krótki poradnik jak wybrać i czym się kierować przy zakupie

Blendy fotograficzne to niezwykle przydatne akcesoria, które bywają niezbędnymi elementami zwłaszcza w przypadku fotografii portretowej. Ich zasadniczym celem jest doświetlenie danego elementu w taki sposób, aby światło równomiernie osiadało na obiekcie i tym samym uniknięcie niepożądanych cieni. Kolejną funkcją jest zmiana barwy danego obiektu. Nie bez powodu mamy do wyboru blendy białe, srebrne oraz złote. Co warto wiedzieć o blendach i jak poprawnie z nich korzystać? Nauka fotografii.

Jakie znaczenie ma kolor?

Blenda fotograficzna to element pomocniczy. Z jej pomocą będziemy mogli odbić zastane światło w taki sposób, by doświetlić fotografowany obiekt. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że blenda blendzie nierówna, a zastosowanie nieodpowiedniej blendy może zniszczyć kadr. Biała blenda to doskonały sposób na delikatne doświetlenie i tym samym rozproszenie światła. Mamy w tym wypadku do czynienia ze światłem, które zapewnia jak najbardziej naturalny efekt końcowy. Można powiedzieć, że tego rodzaju blendy są najbardziej uniwersalne i najmniej inwazyjne. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma jednak biel, dlatego tak często można zaobserwować fotografów, którzy z braku laku posługują się białym prześcieradłem lub kartką papieru.

 

Każdy z tych przedmiotów zadziała w identyczny sposób – odbije światło i tylko od naszych manewrów będzie zależało właściwie doświetlenie obiektu. Srebrna blenda działa na podobnej zasadzie, aczkolwiek dostarcza nieco chłodniejszej barwy i ostrzejszego światła. Można powiedzieć, że w niektórych sytuacjach sprawdza się lepiej, choć to oczywiście zależy w dużej mierze od tego, co tak naprawdę chcemy uzyskać. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w przypadku blendy złotej. Jak można się domyślać, dostarcza ona doświetlenia w znacznie cieplejszej tonacji. Tego rodzaju blend używa się często podczas tworzenia unikatowych portretów w klimacie jesiennym lub po prostu w sytuacjach wymagających cieplejszego światła. Ostatnim kolorem jest czerń. Jest to jednak kolor, który najczęściej stosuje się w charakterze tła.

Jaki rozmiar blendy będzie odpowiedni?

Z całą pewnością warto uwzględnić rozmiar blendy przed zakupem. Czasami najlepszym rozwiązaniem będzie kieszonkowa wersja poręcznej i niewielkiej blendy dwustronnej, którą bez problemu doświetlimy niewielkie przedmioty, a nawet portrety. Jeżeli jednak fotograf nastawia się na wielkie produkcje, w których duży dopływ światła będzie miał kolosalne znaczenie, to znacznie lepszym wyborem będą blendy powyżej 50cm szerokości. Możemy wybierać spośród blend okrągłych, owalnych, a nawet trójkątnych. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że ogromne blendy w plenerach zachowują się jak żagle na wietrze. Jedna osoba na ogół ma trudności z utrzymaniem takowej w jednej pozycji. Potrzeba wobec tego przynajmniej dwóch asystentów, którzy będą zajmowali się wyłącznie doświetlaniem za pomocą blendy. Składane blendy to doskonały pomysł dla fotografów pracujących w terenie.

 

Osoby stacjonujące w studiach fotograficznych z pewnością powinny zainteresować się blendami na statywach. Tego rodzaju odbłyśniki doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach. Są odpowiednio obszerne i przede wszystkim można je regulować w dowolny sposób. Wielu fotografów uważa, że okrągłe blendy będą doskonałym wsparciem w trakcie tworzenia kadrów portretowych. Trójkąty mają znacznie lepiej spisywać się przy doświetlaniu detali i wszelkich drobnych elementów. Przed zakupem blendy warto przede wszystkim przeanalizować swoje plany fotograficzne na najbliższą przyszłość. Jeżeli zakładamy, że sporo czasu spędzimy na tworzeniu wyjątkowych portretów, to z pewnością warto zainwestować w blendę okrągłą o nieco większych rozmiarach, np. 50x50cm. Taka blenda z pewnością wystarczy, a nie będzie również uciążliwa w trakcie pracy bez względu na to, czy pracujemy w studiu czy w plenerze.